تاریخ ۲۴ آبان ۱۴۰۲

برخی از بیماری‌های جدی پا و حتی مشکلات شایع‌تر به یک عامل قابل‌پیشگیری مرتبط هستند: کفش‌های نامناسب و باکیفیت پایین. هر پزشکی به شما می‌گوید که پوشیدن کفش متناسب با پا و باکیفیت خوب مزیت‌های زیادی برای شما خواهد داشت. هنگام خرید کفش همیشه مطمئن شوید که پاهای خود را به‌زور داخل کفش‌ها نمی‌کنید. مهم‌ترین ویژگی کفش باکیفیت، ساختار پایدار و انعطاف‌پذیر آن است تا بتواند از پا محافظت کند و آن راحت نگه دارد. کفش‌های نامناسب می‌توانند باعث ایجاد میخچه و پینه، انگشت چکشی و دیگر اختلالات پا شوند.

استفاده از کفش ورزشی مناسب نقش مهمی در بهبود عملکرد و راحتی و جلوگیری از آسیب‌ها دارد. شما ممکن است در گزینه‌هایی که در اختیار شما قرارگرفته است غرق شوید، به‌خصوص که صنعت کفش ورزشی هرسال کفش‌های پیشرفته‌تر را با طرح‌های جدید معرفی می‌کند. متخصصین ما در کلینیک تخصصی دکتر فرخانی به شما کمک می‌کنند کفش مناسب برای پایتان را مشخص کنید تا از ورزش لذت ببرید و احتمال آسیب‌دیدگی را کاهش دهید ویژگی‌های کفش ورزشی مناسب شامل ساختار کفش که راحتی و جلوگیری از آسیب را ارائه می‌دهد و تناسب کفش با پا که می‌تواند برای درمان مشکلات پا استفاده شود در اختیار بیمار قرار داده خواهد شد. جهت دریافت مشاوره و یا رزرو نوبت با کلینیک پا دکتر فرخانی تماس بگیرید.

انواع کفش ورزشی


کفش‌های ایروبیک

کفش مناسب ایروبیک به موفقیت در تمرین و جلوگیری از آسیب کمک می‌کند. کفش‌ها باید به‌اندازه کافی راحت باشند و همچنین فشار واردشده به پا را، که در هنگام ایروبیک بیشتر از راه رفتن است، بتوانند جذب کنند. پوشش اطراف کفش نیز باید محکم باشد زیرا حرکات بسیاری بر روی جانب پا انجام می‌شوند. روکش کفش‌ها باید به‌اندازه کافی ضخیم باشد تا انگشتان پا را پشتیبانی کند. اطمینان حاصل کنید انگشتان پا در کفش فضای مناسب دارند و راحت هستند تا از تحریک انگشت و ناخن جلوگیری شود.

کفش بسکتبال

کفش بسکتبال مناسب دارای پشتیبانی زیادی از مچ پا و ضربه‌گیر است. بعضی از کفش‌های ساق دار نسبت به سایر کفش‌ها پشتیبانی بیشتری از ساق پا می‌کند. کفش‌ها باید مناسب باشند و قبل از اینکه کفی‌ها صاف شوند یا ساق کفش شروع به پاره شدن کند تعویض شوند. کفش بسکتبال معمولی که پنج روز در هفته برای بازی استفاده می‌شود باید هر دو تا سه ماه یک‌بار تعویض شود.

کفش دوچرخه‌سواری

علاقه‌مندان به دوچرخه‌سواری اقرار می‌کنند که کفش‌ها از تجهیزات اصلی آنها در کنار دوچرخه هستند. کفش‌های دوچرخه‌سواری جاده دارای کفی سفت هستند که روند انتقال قدرت به پدال‌ها را آسانتر می‌کند. این ویژگی‌ها باعث افزایش کارایی می‌شوند و امکان انتقال بیشترین نیرو را به دوچرخه‌سوار می‌دهند. کفش‌های دوچرخه‌سواری معمولاً با پدال‌های مشخصی سازگار هستند تا پا را به‌طور ایمن بر روی دوچرخه نگه‌دارند و امکان کنترل فوق‌العاده با حداقل اتلاف انرژی را برای دوچرخه‌سوار فراهم می‌کنند و احتمال درد کف پا، مشکلات تاندون یا سوزش کف پا را کاهش می‌دهند. یک سیلندر سفت و محکم پا را از استرس پدال محافظت می‌کند.

کفش دوی آهسته و دویدن

دویدن و دوی آهسته نیروی زیادی بر روی پا، ساق، باسن و ستون فقرات اعمال می‌کند. انتخاب کفش مناسب برای حفاظت در برابر این آسیب‌ها و مشکلات بلندمدت دیگر بسیار مهم است. کفش را متناسب با بلندترین انگشت پا، که معمولاً انگشت دوم پا است، انتخاب کنید. کفش‌ها باید ضربه را به‌خوبی جذب کنند و به‌طور کامل در ناحیه توپ پا خم شوند.

کفش‌های فوتبال

کفش‌های فوتبال باید سبک باشد، دارای تخت مناسب باشد، استوک و رویه مناسب داشته باشد و دارای ضربه‌گیر و کفی‌های خوب باشد تا از انقباض مچ پا و صدمات زانو جلوگیری کند.
آسیب‌های مچ پا ناشی از چرخش غیرطبیعی یا ضربه به استخوان‌های مچ پا است که اغلب باعث دررفتگی یک یا چند رباط در خارج از مچ پا و درنتیجه کشش یا پاره شده آن می‌شود. دررفتگی مفصل مچ پا اگر به‌درستی درمان نشود می‌تواند به مشکلات طولانی‌مدت تبدیل شود.

کفش پیاده‌روی

بهترین گزینه برای شما کفشی با کیفیت عالی و سبک با پوششی تنفس‌پذیر است. مد نظرتان باید یک پد انعطاف‌پذیر باشد که پاشنه کفش را به زمین نزدیک‌تر کند و به پا حمایت کند. همچنین، قسمت جلویی کفش باید انعطاف‌پذیر و با حمایت مناسبی برخوردار باشد. برای پیاده‌روی ایده‌آل، کفش باید پاشنه مستحکمی داشته باشد و پا را در حالتی راحت قرار دهد. برخی از کفش‌های دو همه این مشخصه‌ها را دارا هستند و برای پیاده‌روی بسیاری از افراد مناسب هستند.

نکات مهم برای انتخاب کفش مناسب ورزش


صرف‌نظر از نوع ورزشی که فرد انجام می‌دهد، کفش ورزشی یکی از مهم‌ترین تجهیزات ورزشی است. از تنیس گرفته تا بسکتبال و فوتبال، انتخاب کفش ورزشی مناسب می‌تواند تفاوت زیادی در سالم ماندن پاها و بدن داشته باشد. بعضی از مواردی را که شخص باید در هنگام انتخاب کفش برای ورزش در نظر بگیرد بیان‌شده است.

کفش را بر اساس ورزش و فعالیت موردنظر انتخاب کنید

کفش‌های خاصی برای دویدن، پیاده‌روی، تمرین، بسکتبال، تنیس، والیبال و فعالیت‌های دیگر وجود دارند. در هر ورزش نوع خاصی از کفش باید استفاده شود. 

قبل از خرید پا را اندازه‌گیری کنید

حتی در افراد بالغ نیز ممکن است پا هنوز در حال رشد باشد. اگر از یک فروشگاه تخصصی خریداری می‌کنید، فروشنده باید اندازه‌گیری کند و اگر به‌طور کلی این کار را نمی‌کنند، از آن‌ها بخواهید در حال ایستاده پایتان را اندازه‌گیری کنند. زیرا ایستادن پای فرد را صاف و کشیده می‌کند که می‌تواند بر اندازه‌گیری تأثیر بگذارد.
هنگامی که پاهایتان در بزرگ‌ترین حالت هستند، خرید کنید زیرا پا می‌تواند تا 8٪ در اواخر روز و یا بعد از ورزش متورم شود که بر اندازه‌گیری تأثیر می‌گذارد.

جوراب و کفی

 هنگام امتحان کفش سعی کنید جوراب‌های مشابه به آنچه معمولاً استفاده می‌کنید بپوشید. همچنین به یاد داشته باشید که کفی طبی که معمولاً استفاده می‌کنید را در کفش بگذارید.

بند کردن کفش

کفش‌ها یا از کارخانه و یا در فروشگاه‌های مرتبط با آن‌ها بند می‌شوند. بهتر است خودتان به روشی که همیشه استفاده می‌کنید، کفش‌هایتان را بندکنید. 

آن‌ها را امتحان کنید

 به‌منظور تست تناسب کفش‌ها برای پاهایتان قبل از خرید با آن‌ها راه بروید، بدوید. آزمایش‌های خود را روی سطوح مختلف انجام دهید و آن‌ها را حداقل 10 دقیقه در پا نگه‌دارید. برخی از مغازه‌های تخصصی حتی ممکن است اجازه دهند بیرون از مغازه یا در فضای باز که خودشان برای آزمایش در نظر گرفته‌اند کفش‌ها را امتحان کنید.

کشیدن

اگر کفش موردنظر باید توسط فروشنده کشیده یا دست‌کاری شود تا برای پوشیدن مناسب‌تر باشد نباید کفش را خریداری کنید.

تناسب کفش

باید فاصله‌ای به‌اندازه عرض انگشت اشاره (نه بیشتر، نه کمتر) بین بلندترین انگشت پا (نه بزرگ‌ترین) و نوک کفش باشد. همچنین هنگام راه رفتن نباید پشت پا در کفش به بالا و پایین حرکت کند بلکه باید کاملاً اندازه باشد.

ملاک خرید باید تناسب کفش باشد

چگونگی تناسب کفش باید اولویت شماره 1 در خرید کفش باشد. حتی اگر گران‌ترین کفش است اما متناسب پاهایتان نیست نباید آن را بخرید. همچنین اگر حتی کفش‌ها بهترین کیفیت را داشته باشند، اما متناسب و اندازه پای شما نباشند نباید خریداری شوند. به یاد داشته باشید که پوشیدن کفش‌های نامناسب فقط به روی پاهای شما تأثیر نمی‌گذارند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره با دکتر مظاهری Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ