تاریخ ۲۴ آبان ۱۴۰۲

ساختار کف پا به شدت پیچیده است و به عنوان پایه‌ای برای بدن عمل می‌کند. به دلیل آناتومی پیچیده‌ی آن، کف پا ممکن است در طول زندگی تغییرات زیادی داشته باشد. حتی تغییرات کوچک در آن می‌توانند منجر به اختلال در حالت طبیعی و توازن بدن شوند. بسیاری از افراد فکر می‌کنند که کفی‌های طبی تنها برای افراد دارای کف پای صاف مفیدند، اما این ایده اشتباه است. با وجود اینکه کفی‌های طبی برای درمان چرخش رو به داخل کف پا مورد استفاده قرار می‌گیرند، می‌توان آنها را برای چرخش خارجی پا نیز به کار برد.

می‌توان از کفی های طبی برای درمان انواع مختلفی از مشکلات مربوط به کف پا استفاده کرد. در واقع این مشکلات به قدری زیاد هستند که نمی‌توان اینجا آن‌ها را ذکر کرد. کفی های طبی وسایلی هستند که توسط متخصص امراض پا تجویز می‌شوند. این وسیله در کف کفش شما قرار گرفته و با حالت دادن به کف پا می‌تواند بدشکلی‌های آن را اصلاح کرده و عملکرد این عضو را بهبود بخشد. کفی های طبی در دو نوع کلی وجود دارند: کفی‌های سفارشی و کفی‌های آماده.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی نوع مناسب کفی طبی و یا رزرو نوبت در کلینیک دکتر فرخانی می‌توانید با شماره تلفن‌های 0313236746503132330382 تماس حاصل فرمایید.

انواع کفی‌های طبی


انواع کفی‌های طبی

کفی‌های طبی در دو نوع کلی وجود دارند: کفی‌های سفارشی و کفی‌های آماده:

کفی‌های طبی سفارشی و مزایای آن‌ها

کفی‌های طبی سفارشی انواعی از کفی‌ها هستند که پس از معاینه و بررسی کف پا و الگوی راه رفتن و آنالیز درد و ناراحتی‌های موجود برای فرد تجویز می‌شوند.

اگر ساییدگی کف کفش شما در نوک و پاشنه یکسان نیست، شما به کفی طبی سفارشی نیاز خواهید داشت. افرادی که الگوی راه رفتن طبیعی دارند، شاهد ساییدگی یکسان در کف کفش خود خواهند بود.

این کفی‌ها نسبت به انواع آماده از مواد بسیار بادوام‌تری ساخته شده و می‌تواند به مدت چند سال برای تسکین درد مورد استفاده قرار گیرند. شما پس از استفاده از کفی‌های طبی سفارشی متوجه مزایای زیر خواهید شد:

 • این کفی‌ها برای ورزشکاران بسیار مناسب خواهند بود، به خصوص در ورزشکارانی که مشکلات مربوط به پا دارند. کفی‌های طبی فشار وارد شده به کف پا را کاهش داده و علاوه بر بهبود عملکرد، از ایجاد خستگی در پا جلوگیری می‌کنند. این وسیله با ایفای نقش ضربه گیر می‌تواند در ورزش‌های پربرخورد مثل دو و پرش، فشار وارد شده بر مفاصل و عضلات را نیز کاهش دهد.
 • کفی‌های سفارشی توازن پا را برقرار کرده و نقش ضربه گیر دارند. بنابراین ضربات وارد شده به کف پا قبل از رسیدن به اندام‌ها و ایجاد درد مفاصل به شکل قابل توجهی کاهش پیدا می‌کنند.
 • کفی‌های طبی سفارشی با حمایت از قوس کف پا به اصلاح وضعیت بدن و برقراری توازن در قوس کف پا کمک می‌کنند. بدین ترتیب فشار و ناراحتی‌های ناشی از الگوی غلط راه رفتن کاهش پیدا می‌کنند.
 • کفی‌های طبی می‌توانند تا حد زیادی برای افرادی که به دلیل شغل خود زمان زیادی را به شکل ایستاده سپری می‌کنند مفید باشند. این وسیله با توزیع متناسب وزن در کف پا و پیشگیری از فشار زیاد بر روی نوک یا پاشنه‌ی پا می‌تواند مفید باشد.
 • کفی‌های طبی برای افراد چاق مناسب خواهند بود. این افراد بدون حمایت کفی‌ها نمی‌توانند برای مدت زمان طولانی بر روی پاهای خود بایستند.
 • حمایت کافی از کف پا و حفظ تعادل در آن، به معنی کاهش خطر بروز آسیب‌های کف و مچ پا خواهد بود. همچنین دردهای کمر و حتی زانو نیز کاهش پیدا می‌کنند.
 • کفی‌های طبی مخصوص کف پای صاف با تغییر تدریجی شکل قوس کف پا و درنهایت اصلاح قوس می‌توانند الگوی راه رفتن شما را بهبود بخشند. همچنین کفی‌ها برای افرادی که قوس کف پای آن‌ها عمیق است وجود دارند که می‌توانند درد و ناراحتی این افراد را کاهش دهند.
 • کمک به رفع هرگونه درد، فشار و خستگی در اثر مشکلات مربوط به مچ پا با برداشتن فشار از روی پینه‌ها و میخچه‌های پا. کفی طبی با حمایت از قوس کف پا می‌تواند درد ناشی از قوس را کاهش داده و فشار و خستگی عضلات را رفع کند.
 • کفی‌های طبی سفارشی به بهبود تعادل شما کمک خواهند کرد. ممکن است فرد به دلیل عدم توازن اندام‌های تحتانی دچار مشکلات تعادلی شود. کفی طبی می‌تواند با حمایت از قوس کف پا و پاشنه به بهبود مشکلات مربوط به قوس کف پا کمک کند.
 • کفی‌های سفارشی نسبت به نمونه‌های آماده بسیار راحت‌تر هستند. چراکه این کفی ها به طور مخصوص برای نیازهای بیومکانیکی بدن شما طراحی شده‌اند. بدین ترتیب ممکن است یک دونده مبتلا به درد پا نوع خاصی از این کفی ها را استفاده کرده و فردی که به شکستگی استخوان یا التهاب رباط مبتلاست، نوع دیگری را استفاده کند.
 • کفی‌های طبی به بهبود توازن استخوان‌ها کمک می‌کنند. این وسایل با تغییر تدریجی زاویه‌ی مفاصل می‌توانند درد را تسکین دهند.
 • کفی‌های طبی می‌توانند از چرخیدن پا در اثر چرخش کف پا به داخل جلوگیری کنند. همچنین شتاب حرکت مفاصل در محدوده‌ی خود را کاهش می‌دهند.
 • کفی‌های طبی تنها برای کاهش درد پا کاربرد نداشته و می‌توانند به افراد مبتلا به کمردرد، درد لگن و زانو و دردهای مربوط به آرتروز نیز کمک کنند. کفی‌های طبی برای درمان پادرد ناشی از مشکلاتی مثل دیابت نیز مفید خواهند بود.

دیدید که استفاده از کفی‌های طبی سفارشی مزایای متعددی را به همراه دارد. توجه کنید که مراجعه به متخصص مربوطه که اطلاعات و تجربه‌ی لازم برای تجویز نوع صحیح کفی طبی را داشته باشد اهمیت زیادی خواهد داشت.

ساخت کفی‌های طبی سفارشی چگونه است؟

ساخت کفی های طبی سفارشی چگونه است؟

وقتی بدن و کف پای شما بررسی می‌شود وضعیت آنها در حال راه رفتن و ایستادن به طور کامل بررسی می‌شود، کف پای شما با استفاده از اسکنرهای لیزری یا با استفاده از پلاستر قالب‌گیری می‌شود. سپس پزشک نسخه‌ای دقیق از چگونگی ساخت کفی برای تسکین درد یا اصلاح مشکلات کف پا برای شما تجویز خواهد کرد. بعد از آن یک جفت کفی طبی مخصوص برای هر پا برای شما ساخته خواهد شد.

کفی‌های طبی آماده

کفی‌های طبی آماده در داروخانه‌ها و فروشگاه‌های لوازم پزشکی موجود هستند. این محصولات نسبت به کفی‌های طبی، هزینه کمتری دارند، اما نمی‌توانند مشکلات مربوط به عملکرد پا و مشکلات جدی‌تر را برطرف کنند. استفاده از کفی‌های طبی آماده، می‌تواند به ایجاد یک لایه ضربه گیر، حمایت از کف پا و افزایش راحتی کمک کند.

چرا به کفی‌های طبی نیاز دارم؟


چرا به کفی های طبی نیاز داریم؟

مزایای کفی‌های طبی:

 • بهبود و رفع پادرد
 • اصلاح وضعیت پا – چرخش کف پا به داخل و خارج
 • کاهش و پیشگیری از بروز بدشکلی‌ها
 • پیشگیری از پیشرفت آرتروز
 • بهبود وضعیت بدن
 • اصلاح تفاوت طول دو پا
 • پیشگیری از ناراحتی‌های پوستی و ضخیم شدن پوست
 • بهبود عملکرد ورزشی
 • بهبود زانو درد
 • بهبود کمردرد و درد لگن
 • اصلاح تعادل عضلانی
 • اکثر بیمه‌ها هزینه‌ی کفی طبی را پوشش می‌دهند
 • و مزایای متعدد دیگر…

کفی طبی چقدر دوام دارد؟


در صورت ساخت صحیح، کفی‌های طبی سفارشی یکی از بهترین سرمایه‌گذاری‌هایی هستند که می‌توانید برای سلامت خود انجام دهید. این کفی‌ها به شکلی ساخته می‌شوند که می‌توان هر بار برای تأمین نیازهای مختلف و افزایش راحتی آن‌ها را تغییر داد. پوسته‌ی کفی‌های طبی می‌تواند تا 10 سال دوام داشته باشد. بیشتر افراد هر 2 تا 3 سال یک بار کفی جدید می‌گیرند و یا برای هر جفت کفش خود کفی متفاوتی دارند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره با دکتر مظاهری Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ