اسکن سه بعدی کف پا برای آنالیز بیومکانیکال پا و ساخت کفی طبی

دستگاه اسکنر لیزری 3 بعدی از مزیت‌های فوق العاده‌ای جهت آنالیز بالینی و بیومکانیکی کف پا برخوردار است. این دستگاه از لحاظ مجهز بودن به فناوری اسکن 3 بعدی و مدرن، عملکردی بسیار سودمند، مفید و دقیق دارد. این اسکنر به سرعت داده‌ها را جمع آوری می‌کند و به طور میانگین ظرف 4 ثانیه یک اسکن کامل از کف پای بیمار به ثبت می‌رساند. این دستگاه فوق‌العاده دقیق عمل می‌کند و به منظور ارائه تصویر کاملی از کف پا ده‌ها هزار محاسبات اندازه گیری را در عرض چند ثانیه انجام می‌دهد.
با بهره‌گیری از تکنولوژی 3 بعدی و نرم افزار یکپارچه سازی امکان ساخت و تولید کفی‌های طبی سفارشی و کاملا هم اندازه کفش فراهم می‌شود. فایل‌ها کم حجم هستند و بلافاصله از طریق ایمیل ارسال می‌شوند و از این جهت فرآیند ساخت کفی با سرعت بیشتری انجام می‌پذیرد و زمان‌های برگشت (کامپیوتر) به حداقل می‌رسد. در مقایسه با تکنیک‌های قدیمی، خسته کننده و آشفته مانند قالب‌گیری گچی و فمی، دستگاه اسکنر 3 بعدی گزینه‌ای مناسب به حساب می‌آید. از لحاظ دقت و سرعت نیز دستگاه اسکنر لیزری 3 بعدی عملکردی همتراز با تکنیک‌های قالب‌گیری دارد. حتما با پزشک مشورت کنید و دقیقا به او بگویید کفی طبی را برای چه نوع فعالیت فیزیکی می‌خواهید استفاده کنید. سپس متخصص درمان در انتخاب بهترین گزینه به شما کمک خواهد کرد.

کفی‌های طبی به وسایل ارتوپدیکی اطلاق می‌گردد که در راستای درمان یا اصلاح مشکلات مختلف پا و همچنین کل ساختار اسکلتی بدن طراحی می‌شوند. یک کفی طبی سفارشی بیشتر نقش ترمیمی دارد و مخصوصا برای بیماران و در جهت درمان مشکلی خاص طراحی و ساخته می‌شوند. هیچ موقع کفی طبی دو بیمار کاملا شبیه بهم طراحی نمی‌شود. بسته به نوع کاربرد کفی‌ها ممکن است طرح و مواد به کار رفته در هر مدل با دیگری فرق داشته باشد. این کفی‌ها با اسکن 3 بعدی از کف پای بیمار نمونه برداری می‌شوند و سپس اطلاعات جهت ساخت کفی سفارشی و مطابق خواسته بیمار به آزمایشگاه ارتوپدی و پروتز ارسال می‌شود. تشخیص دقیق عارضه و معاینه کامل بیمار که ارزیابی طرز راه رفتن و بررسی حرکات اندام تحتانی را در بر می‌گیرد، کلید موفقیت در درمان با روش کفی‌های طبی است. به محض پایان جلسه مشاوره با پزشک، بیمار شناخت کاملی از آسیب بیماری و چگونگی تاثیر کفی‌های طبی بر روی بدن کسب خواهد کرد. متخصصین ما در کلینیک پا دکتر فرخانی آموزش و دستورالعمل‌های نگهداری و استفاده از کفی‌ها را به بیماران ارائه می‌کنند و فرآیند پیشرفت را تا زمان بهبودی کامل و احساس آرامش تحت نظر خواهند داشت. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با ما تماس حاصل فرمایید. همچنین می‌توانید به آیدی تلگرام drfarkhani@ مراجعه کنید.

کفی طبی چیست؟


کفی طبی بنا به تشخیص پزشک و به صورت اختصاصی طراحی می‌شود و به منظور توزیع یکنواخت فشار و همتراز کردن مفاصل کف پا در داخل کفش بیمار قرار داده می‌شوند. این کفی‌ها قادرند عملکرد بیومکانیک غیر طبیعی پا را که باعث درد و ناراحتی می‌گردد، برطرف کنند. ممکن است کفی‌های طبی جهت درمان انواع دردها در ناحیه داخلی و فوقانی کف پا برای بیماران تجویز شوند. کفی‌هایی که تولید انبوه می‌شوند یا با حرارت قالب‌گیری شده‌اند جزء کفی‌های طبی به حساب نمی‌آیند، اما بعضی اوقات در رفع برخی ناراحتی‌ها کاربرد دارند. این کفی‌های معمولی ممکن است در برخی موقعیت‌ها سودمند واقع شوند. اما توجه داشته باشید کفی‌های طبی کاربرد مادام العمر ندارند. بسته به شرایط بیمار و نوع کفش، اغلب کفی‌های طبی جهت استفاده ورزشکاران دونده تجویز می‌شوند، وضعیتی که در آن پا تحت بیشترین فشار قرار می‌گیرد و در ضمن از این کفش حرفه‌ای درکنار کفی طبی می‌توان در محیط کاری هم استفاده کرد. این ویژگی کفی طبی برای زنان شاغل بسیار سودمند است زیرا دیگر نیازی به در اختیار داشتن چندین نوع کفی طبی برای کفش کار یا ورزش ندارند. از آنجا که کل فرآیند تحت نظر پزشک انجام می‌شود (از مرحله تشخیص گرفته تا اسکن 3 بعدی از کف پا، طراحی، ساخت و تکمیل کفی طبی) نهایتا بیمار می‌تواند یک کفی طبی بسیار با کیفیت و دقیق را در اختیار داشته باشد. پزشک بطور منظم کفش و پای بیمار را ارزیابی خواهد کرد تا یک کفی طبی در راستای تسکین درد وی طراحی کند. با این روش فرد مراجع دیگر مجبور به خریداری کفش‌های بزرگتر و متناسب با کفی‌های طبی سفارشی نیست.

چه افرادی باید از کفی‌های طبی کف پا استفاده کنند؟


امروزه به علت ناهمواری، غیر اصولی بودن و خرابی سطوح معابر به ندرت می‌توان یک پیاده روی مناسب و بدون عوارض را برای خود فراهم ساخت، از این‌رو درمان با روش کفی‌های طبی به نفع اکثر افراد است. این کفی‌های طبی از قابلیت پیشگیری و رفع بسیاری از مشکلات رایج پا برخوردار هستند به غیر از افرادی که مشکل سلامتی ندارند. تحقیقات انجام گرفته حکایت از خاصیت کفی‌های طبی در ایجاد آرامش کف پا، ساق، زانو، لگن و کمردرد دارند. چندین علت رایج به عدم توازن ساختار کف پای انسان نسبت داده شده است. استفاده از کفی‌های طبی به نفع افراد زیر است:

 •  زمانی که یک سمت کفی کفش سریعتر از طرف دیگر ساییده می‌شود.
 •  مچ پای فرد مرتبا دچار پیچ خوردگی می‌شود.
 •  فرد به درد مزمن پاشنه، پا درد، ساق درد، زانو درد یا کمر درد تحتانی کمر دچار باشد.
 •  کجی انگشت پا
 •  کف پای بیمار صاف باشد (بیش از اندازه به پهلو انحراف داشته باشد) و ایجاد درد کند.
 •  موقع راه رفتن کف پا به سمت داخل یا بیرون انحراف داشته باشد.
 •  آسیب کلی کف پا
 •  بیمار از میخچه یا پینه دردآور رنج ببرد.

مراحل ساخت کفی طبی با استفاده از اسکن


برای ساخت یک کفی طبی مناسب برای شرایط یک بیمار اقدامات زیر باید انجام شود:

کفپوش حسگر فشار

در ابتدا بایستی ارزیابی دقیق و فوری بر روی نقاط فشار و بیماری‌های بالینی مربوط به کف پا انجام گیرد و مشخص شود کفی ظرفیت تحمل وزن بیمار را دارد یا خیر.

اسکن 3 بعدی

محققان با بهره‌گیری از جدیدترین فناوری اسکن 3 بعدی، نرم افزاری را طراحی کرده‌اند که امکان ثبت دقیق‌ترین مدل 3 بعدی از کف پای بیمار را برای پزشکان فراهم می‌سازد. داده‌های خام اسکن کف پا به شکل 3 بعدی کامل پردازش می‌شوند تا در نهایت با ساختار و مکانیک کف پای بیمار مطابقت کامل پیدا کنند.

ساخت

اسکن‌های 3 بعدی متخصصان را قادر می‌سازند کفی‌های طبی را به صورت سفارشی و هم اندازه کف پای بیمار طراحی کرده و بسازند.

معاینه کامل بدن

جلسه‌ای بین بیمار و پزشک ترتیب داده می‌شود و طی آن متناسب بودن سایز کفی، راحتی و تغییرات لازم مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. چکاپ کامل به منظور ارائه هرچه بهتر مراقبت درمانی برای بیمار انجام می‌گیرد.

انواع اسکنرهای کف پا


انواع مختلفی از دستگاه‌های اسکنر پا در دسترس قرار دارند ازجمله:

 •  اسکنر کف پای سه بعدی و اتوماتیک
 •  اسکنر کف پای 3 بعدی پرتابل
 •  اسکنر کف پای 2 بعدی

مراحل کار اسکن سه بعدی کف پا


دستگاه اسکنر 3 بعدی کف پا یک سیستم تصویربرداری اپتیکال و دقت بالا است و مخصوصا جهت ثبت تصویر 3 بعدی از کف پای بیمار و به دنبال آن طراحی کفی‌های طبی سفارشی، ساخته شده است. متخصص ساخت کفی طبی برای انجام اسکن سه بعدی کف پا باید مراحل زیر را انجام دهد:

 •  ابتدا دستگاه اسکنر و رایانه را روشن کنید و نرم افزار اسکن کف پا را باز کنید.
 •  پای خود را بر روی وزنه دستگاه قرار دهید و نرم افزار را روی حالت اسکن کف پا تنظیم کنید.
 •  ظرف چهار ثانیه اسکن 3 بعدی مطابق با اندازه کف پا بر روی صفحه نمایش رایانه به نمایش در خواهد آمد.
 •  در پایان، فایل اسکن 3 بعدی را جهت تنظیمات بیشتر به آزمایشگاه ارسال کنید.

ویژگی‌های اسکن سه بعدی پا


اسکنر سه بعدی کف پا ویژگی‌های زیر را داراست:

 •  سرعت: در کمتر از 4 ثانیه، لیزرها و دوربین‌های توکار دستگاه قادرند تصاویر با کیفیتی از کفی‌های طبی و متناسب با کف پای بیمار به ثبت برسانند.
 •  دقت: این ویژگی باعث شده نرم افزار اسکن به سرعت اطلاعات خام اسکن کف پا را به یک تصویر دقیق پردازش کند.
 •  چند کاره بودن: علاوه بر قابلیت‌های فوق الذکر، این دستگاه قادر است ابعاد کفی طبی را متناسب با وزن بدن بیمار ارائه کند.
 •  فشردگی: این کفی‌ها در ابعاد 51 x 24 x 10 cm اندازه گیری شده‌اند و به راحتی در همه جا قابل حمل هستند.

سوالات رایج


برخی از سوالات رایج درباره اسکن سه بعدی پا برای ساخت کفی طبی عبارتند از:

چه زمانی باید از کفی‌های طبی استفاده کرد؟

اگر فردی در صدد ایجاد راحتی و مراقبت بیشتر از ناحیه کف پا است، شاید در ابتدای امر تهیه یک کفپوش غیرتجویزی ارزش امتحان کردن را داشته باشد. اما درصورتی که شخصی بیش از سه روز متوالی دچار درد و ناراحتی در ناحیه کف پا شده است، پیشنهاد می‌کنیم ترتیبی برای ملاقات با یک پزشک را بدهد. طی اولین جلسه معاینه، سلامت کلی بیمار و فاکتورهای احتمالی درمان مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت. متخصصین پا اساسا در زمینه ارزیابی بیومکانیک اندام تحتانی بدن آموزش دیده‌اند و دوره‌های تکمیلی در زمینه درمان صدمات پیچیده را پشت سر گذشته اند. پزشک با بدست آوردن اطلاعات کافی از معاینه بیمار قادر خواهد بود یک برنامه درمانی مختص او طراحی کند.

به چه علت نباید از کفی‌های طبی غیرتجویری استفاده کرد؟

کفی‌های بدون نسخه شاید در ابتدا به واسطه ظاهر نرم، شیک و رنگارنگ خود حس آرامش و جذابیت را برای شخص به همراه داشته باشند، اما این نوع کفی‌ها اساسا سودمند یا بادوام نیستند. وقتی موضوع سلامتی به میان می‌آید، پزشکان معتقدند هیچ چیز جزء یک کفی سفارشی ایده‌ال نخواهد بود. کفی‌های طبی به صورت سفارشی و براساس اطلاعات بدست آمده از دستگاه اسکنر 3 بعدی طراحی می‌شوند و نهایت دقت در طراحی آنها به کار گرفته می‌شود تا متناسب با نیازهای بیمار باشند.

آیا یک جفت کفی طبی با سایر کفش‌ها جور است؟

هر نوع کفی طبی (چه از نوع مرغوب، فشرده، ملایم) اساسا برای ایجاد محافظت در انجام یک فعالیت خاص طراحی شده‌اند، لذا استفاده از یک نوع کفی در چندین موقعیت ممکن است آن کارایی لازم را نداشته باشد. برای نمونه، استفاده از یک کفی لوکس در کفش‌های دو نه تنها باعث ساییدگی سریع کفی خواهد شد، به دلیل اینکه برای این نوع فعالیت طراحی نشده است، بلکه احتمال لیز خوردن آن به خاطر جنس چرمی آن هم وجود دارد. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم چندین جفت کفی طبی برای فعالیت‌ها و کفش‌های مختلف در اختیار داشته باشید.

مراقبت از کفی‌های طبی


حدالامکان کفی‌های طبی را در جای خشک نگه دارید (مگراینکه از نوع کفی‌های سفارشی و ضدآب باشند، و اساسا ویژگی مقاومت در برابر رطوبت داشته باشند). اگر کفی‌های طبی برای کفش‌ها خیلی بلند هستند، خیلی نگران نباشید، با در اختیار داشتن قالب اصلی کفی می‌توانید با کمی دقت اطراف کفی را برش دهید. بهتر است در پایان روز کفی‌ها را از داخل کفش درآورید. پیشنهاد می‌کنیم جهت مراقبت بهتر از کف پا چندین نوع کفی برای هر نوع کفش و فعالیت در اختیار داشته باشید.