ماساژ کف پا کمک می‌کند تا پس از یک روز پرکار احساس آرامش بگیرید و همچنین آسیب‌دیدگی پا را تسکین می‌دهد. مشکلاتی مانند دیابت، زخم و واریس می‌توانند باعث درد بافت نرم شوند. آسیب‌های ورزشی، مشکلات ارتوپدی، شکستگی‌ها کشیدگی و رگ به رگ شدن می‌توانند سبب کاهش تحرک و انقباض عضلانی در عضلات پا شوند.
ماساژ مناسب پا تجربه‌ی بهبودی باورنکردنی به شما می‌دهد و کمک می‌کند تا نه‌تنها علائم درد در اندام‌های تحتانی و پاها از بین برود، بلکه دیگر علائم مانند سردرد، بی‌خوابی، خستگی مزمن را کنترل می‌کند.

ماساژ پا نه‌ تنها عضلات پا را، که به‌ طور مستقیم ماساژ داده می‌شوند، تحریک می‌کند بلکه باعث تأثیر مثبت بر تمام بدن می‌شود و دلیل این اتفاق مجموعه‌ای از نقاط واکنشی بزرگ است که مسئولیت کامل حال بدن را بر عهده‌ دارند. به‌عنوان مثال نقاط متمرکز زیادی در قوس پا وجود دارند که مربوط به ستون فقرات هستند. بنابراین تحریک این ناحیه از پا می‌تواند به کاهش درد در پشت و کاهش راحتی کلی بدن کمک کند. تحریک انگشتان پا تأثیری مثبت بر چشم‌ها، گوش‌ها، سینوس بینی، دندان‌ها و لثه‌ها دارد. نکات بسیاری در مورد نقاطی که در قسمت پایین پا قرار دارند گفته می‌شود زیرا آن‌ها نقاطی هستند که با ارگان‌های داخلی، وضعیت سلامت عمومی و حتی خلق‌وخوی فرد ارتباط دارند. فشار مناسب بر روی این نقاط منجر به بهبود کلی سلامتی و از بین بردن بیماری‌های مختلف می‌شود بنابراین می‌توان گفت ماساژ پا روشی رایج و مفید برای بهبود بسیاری از مشکلات پا است. جهت دریافت مشاوره و یا رزرو نوبت در کلینیک پا دکتر فرخانی با ما تماس بگیرید.

مزایا


آسودگی و آرامش

ماساژ درمانی کف پا می‌تواند اضطراب را کاهش دهد و حالت عمیق آرامش را در فرد به وجود آورد. یک نقطه مهم که در هر دو پا قرار دارد چاکرای شبکه خورشیدی است. این چاکرا نوعی انبار کوچک است که در آن تمام استرس شما ذخیره می‌شود. هنگامی که این نقطه تحت فشار قرار می‌گیرد استرس آزاد می‌شود و بدن دوباره به حالت آرامش می‌رسد.

بهبود گردش خون و پاک‌سازی

خونی که در بدن گردش می‌کند مسئول انتقال اکسیژن و تغذیه به سلول‌های بدن است. خون همچنین آلودگی و سمی را از بدن پاک می‌کند. از آنجا که زمانی که در بدن تنش وجود داشته باشد جریان خون محدود می‌شود، ماساژ کف پا می‌تواند سودمند باشد زیرا باعث کاهش استرس و افزایش گردش خون می‌شود.

تعادل و هماهنگی

هموستاز زمانی است که همه سیستم‌های بدن در هماهنگی با یکدیگر برای ایجاد حالت تعادل کار می‌کنند. ماساژ کف پا می‌تواند هوموتاز را تشویق کند تا سلامتی بدن به دست آید.

انرژی و جوان‌سازی

ماساژ پا باعث بازیابی انرژی و سلامت بدن می‌شود و به دریافت‌کننده ماساژ احساس سرزندگی می‌دهد. هنگامی که پا لمس و مالیده می‌شود، تمام عناصر پای ماساژ گیرنده با هم همکاری می‌کنند تا انرژی خوبی را به بدن برسانند. با توجه به نظریه‌های رفلکسولوژی، ماساژ کف پا هرگونه انرژی بلوک شده که باید در بدن جریان یابد را آزاد می‌کند.

تقویت ایمنی

تحریک رفلکس در پاها از طریق ماساژ اقدامی برای آرامش و بهبود بدن است. آرامش بدن با ماساژ پا مانع از اثرگذاری مضر استرس روی بدن می‌شود. ماساژ پا به طور منظم می‌تواند بدن را در برابر بسیاری از بیماری‌های مرتبط با استرس محافظت کند.

کاربردهای ماساژ کف پا


اکثر مشکلات جزئی مرتبط با انگشتان پا، پا یا مچ پا خودبه‌خود برطرف می‌شوند. ماساژ درمانی کف پا معمولاً برای رفع درد، تورم و انقباض ضروری است. ازجمله کاربردهای ماساژ کف پا عبارت‌اند از:

آموزش ماساژ پا، پاشنه پا، کف پا و انگشتان پا


ماساژ قسمت بالای پا و انگشتان پا

از نوک انگشت پا شروع کنید و به‌ آرامی تا مچ پای فرد حرکت کنید. این بار از مچ پا شروع کنید و به سمت بالا بروید. با انگشتان شست دست فشارهای محکمی را به‌پای فرد وارد کنید. دو تا سه بار از بالا تا پایین پا و بالعکس حرکت کنید و ماساژ دهید. پاها را کنار هم قرار دهید و با خم کردن بدنتان به سمت بیمار میزان فشار مناسب را به پای بیمار وارد کنید. اطمینان حاصل کنید که از قدرت وزن بدن، به جای عضلات انگشت شست، برای ماساژ دادن پای بیمار استفاده می‌کنید. اگر فقط از عضلات انگشت شست استفاده کنید بیمار دچار گرفتگی و خستگی می‌شود.

ماساژ قوس پا

با استفاده از انگشت شست فشار کمی را به قوس پای بیمار، درست زیر توپ پای او، وارد کنید. یک انگشت شست را در جهت حرکت عقربه‌های ساعت و انگشت شست دیگر دست خود را در خلاف جهت حرکت عقربه‌های ساعت به صورت دایره‌ای حرکت دهید. این کار را برای حداقل 30 ثانیه انجام دهید. شست دست‌ها را در سمت دیگر انتهای پا قرار دهید و آن‌ها را به سمت یکدیگر حرکت دهید. این حرکت را حداقل سه تا پنج بار از پایین تا بالای پای بیمار انجام دهید. اطمینان حاصل کنید که در تمام طول ماساژ پای بیمار را با فشار کم اما محکم نگه می‌دارید زیرا لمس آرام می‌تواند در اکثر مردم احساس قلقلک ایجاد کند و حواس آن‌ها را از ماساژ پرت کند. اگر فرد دچار درد شدید روی پاهایش است، فشار زیادی روی آن‌ها نگذارید، زیرا این کار ناحیه را تحریک می‌کند.

ماساژ پاشنه پا

شست انگشتان را از بالا تا پایین تاندون آشیل، که از پاشنه و قوس پا تا عضله ساق کشیده شده است، حرکت دهید. با استفاده از انگشتان شست دست پاشنه پای بیمار را در حرکات دایره‌ای ماساژ دهید. ماساژور ممکن است نیاز به بالا آوردن پای بیمار با یک دست داشته باشد تا بتواند پاشنه پا را در دسترس قرار دهد. پوست در این ناحیه خشک و سخت است، بنابراین ماساژور می‌تواند از روغن ماساژ یا لوسیون استفاده کند تا به کاهش اصطکاک کمک کند.

فشار دادن و کشیدن همه انگشتان پا

پای بیمار را درست در قسمت قوس پا با یک دست نگه‌دارید و انگشت شست دست دیگر را روی شست پای بیمار قرار دهید به صورتی که انگشت اشاره زیر شست پای بیمار باشد. انگشت شست پا را به یک سمت بچرخانید و از بالا به پایین بکشید سپس انگشت پا را بین شست و انگشت اشاره نگه دارید و کمی فشار دهید. این کار را برای هر یک از انگشتان پا انجام دهید تا به آن‌ها کمک کنید و آن‌ها را آرام کنید. بر روی انگشتان ضربه ناگهانی و شدید نزنید زیرا این کار می‌تواند به آن‌ها آسیب برساند.

اعمال فشار بر مناطق خاص پا

ماساژ دهنده می‌تواند با ماساژ بخش‌های خاصی از پای بیمار انرژی نواحی خاصی از بدن فرد را آزاد کند و باعث آرامش آن نواحی شود. از انگشت شست و انگشت وسط استفاده کنید تا حتی کمی فشار به این مناطق وارد کنید مشکلات خاصی که ممکن است بیمار تجربه کند را رفع کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره و تماس