میخچه‌ها و پینه‌ها قسمت‌های ضخیم و سخت پوست هستند که به دلیل اصطکاک یا فشار روی پوست شکل می‌گیرند. میخچه‌ها و پینه‌ها به طور طبیعی بر روی پوست برای حفاظت از پوست زیرشان ایجاد می‌شوند. میخچه‌ها ممکن است در هر قسمتی از بدن که مکرراً در معرض اصطکاک هستند مانند نوک انگشتان نوازندگان پیانو یا کف دست مکانیک‌ها ایجاد شوند. پینه‌ها به دلیل فشار استخوان به پوست شکل می‌گیرند و معمولاً در نوک و کناره‌های انگشتان پا و کف پاها ایجاد می‌شوند. میخچه‌ها یک شبه از بین نمی‌روند اما دو هفته پس از شروع درمان روند بهبودی آغاز می‌شود. بهبودی کامل آنها ممکن است یک ماه یا بیشتر طول بکشد. شما همچنین می‌توانید با مراقبت از پاها و انتخاب کفش مناسب از شکل‌گیری پینه‌ها و میخچه‌ها پیشگیری کنید.

بیشتر میخچه‌ها و پینه‌ها به تدریج زمانی که اصطکاک و فشار از روی آنها برداشته شود از بین می‌روند. به هر حال، اگر شما علت ایجاد پینه‌ها و میخچه‌ها را نمی‌دانید، اگر پوست سفت شده درد زیادی داشته باشد یا اگر شما به دیابت یا بیماری‌های قلبی مبتلا هستید با متخصصان ما در کلینیک پا دکتر فرخانی مشورت کنید زیرا احتمال بروز عفونت در این شرایط بالا است. پزشک برای تشخیص این که آیا پوست سفت شده پینه یا زگیل پا است همه قسمت‌های آسیب‌دیده را معاینه می‌کند. بیشتر پینه‌ها با انجام اقدامات درمانی شامل تغییر کفش و استفاده از کفی و کفش مناسب، برداشتن میخچه و در برخی موارد با انجام عمل‌های جراحی بهبود می‌یابند. جهت دریافت نوبت مشاوره و یا رزرو وقت تشخیص و درمان میخچه و پینه کف پا با ما تماس بگیرید.

تفاوت میخچه و پینه پا


میخچه‌ها قسمت‌هایی از پوست هستند که به شکل دایره‌ای ضخیم شده و معمولاً در نوک و کناره‌های انگشتان پا یا کف پاها دیده می‌شوند. به هر حال، این میخچه ها در هر قسمتی از بدن ممکن است ایجاد شوند. میخچه‌ها انواع مختلفی دارند. یک میخچه سخت قسمتی از پوست است که فشرده شده و تراکم وسط آن بیشتر است، این میخچه‌ها در نوک انگشت پا یا در قسمت‌های بیرونی انگشت پا ایجاد می‌شوند. یک میخچه نرم قسمتی از پوست است که نازک، قرمز و حساس به لمس بوده و وسط آن نیز نرم بوده و معمولاً بین انگشتان پا ایجاد می‌شود. پینه پا بزرگ‌تر از میخچه است و مرزهای آنها کمتر از میخچه مشخص است. پینه‌ها سفت بوده و غالباً رنگ آنها زرد است. پینه پا معمولاً در کف پا ایجاد می‌شود. این پینه‌ها معمولاً در قسمت استخوانی زیر انگشتان پا شکل می‌گیرند. این ناحیه وزن بیشتری را در زمان راه رفتن تحمل می‌کند. پینه‌ها معمولاً بدون درد هستند اما ممکن است دردناک شوند.

علل


برخی میخچه‌ها و پینه‌ها به دلیل اشتباه راه رفتن روی پا شکل می‌گیرند اما بیشتر آنها به دلیل نامناسب بودن کفش ایجاد می‌شوند. کفش‌های پاشنه بلند بدترین عامل ایجادکننده میخچه و پینه هستند. این کفش‌ها باعث می‌شوند که روی انگشتان پا فشار زیادی وارد آمده و به همین دلیل زنان چهار برابر بیش از مردان در معرض ابتلا به میخچه‌ها و پینه‌ها هستند. از عوامل دیگر که احتمال ایجاد پینه و میخچه کف پا را افزایش می‌دهند می‌توان به بدشکلی پا و پوشیدن کفش‌ها و صندل‌های نامناسب بدون جوراب اشاره کرد که باعث افزایش اصطکاک در پاها می‌شوند. سایش و فشار می‌تواند باعث ایجاد میخچه‌های نرم یا پینه‌های کف پا شود. پاها در بیشتر اوقات در فضایی بسته و مرطوب قرار دارند که محلی ایده آل برای رشد قارچ‌ها و باکتری‌ها و بروز عفونت است. عفونت‌های استاف (باکتریایی) ممکن است در زمان ورود باکتری‌ها به داخل میخچه‌ها از طریق برش‌های پوستی ایجاد شده و باعث تخلیه چرک و مایع از داخل آنها شود.

شست کج و انگشت چکشی از دیگر عوامل خطری است که احتمال ابتلا به میخچه و پینه را افزایش می دهد.

اقدامات درمانی


برای درمان میخچه‌ و پینه‌ پا پزشک ممکن است انجام اقدامات زیر را توصیه کند:

مصرف آنتی‌بیوتیک

مصرف آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی به تدریج باعث از بین رفتن میخچه‌های عفونی می‌شود اما چرک ممکن است از طریق شکاف کوچکی تخلیه شود.

برداشتن پوست اضافی

میخچه‌ها و پینه‌ها را خیس کنید. برای این کار باید آنها را به مدت 10 دقیقه با تا زمانی که نرم شوند در آب گرم قرار دهید. میخچه یا پینه را به وسیله یک سنگ پا بسایید. ابتدا سنگ پا را در آب گرم قرار دهید و سپس آن را با ملایمت و به آرامی روی میخچه و پینه بسایید. برای برداشتن پوست مرده از حرکات چرخشی یا جانبی استفاده کنید. مراقب باشید که بیش از حد پوست را برندارید زیرا باعث خونریزی و عفونت می‌شود. اگر میخچه بین انگشتان پا قرار گرفته است از یک سنباده تخت استفاده کنید همچنین می‌توانید به وسیله سوهان ناخن آن را بسایید.

استفاده از کرم مرطوب‌کننده

به طور روزانه از کرم‌ها و لوسیون‌های مرطوب کنده استفاده کنید. به دنبال کرم‌ها و لوسیون‌های مرطوب‌کننده حاوی اسید سالسیلیک، لاکتات آمونیوم یا اوره باشید. این محتویات به نرم شدن تدریجی میخچه‌ها و پینه‌های سخت شده کمک می‌کنند. از کرم‌های هیدروکورتیزونی استفاده نکنید زیرا این کرم‌ها فقط برای رفع خارش و راش‌های پوستی مفید هستند و کاری برای درمان میخچه‌ها و پینه‌ها نمی‌کنند. مرطوب کردن نادرست پوست ممکن است باعث تشدید بیماری‌های قارچی شود که باید از آن اجتناب شود به خصوص در بین انگشتان پاها.

کفی مناسب

اگر پای بیمار دچار بدفرمی است ممکن است پزشک کفی‌های طبی مخصوصی برای آنها تجویز کنده تا از عود مجدد میخچه‌ها و پینه‌ها پیشگیری شود. برای جلوگیری از سوزش پینه‌ها در هنگام انجام فعالیت‌های مختلف یک قسمت از مولسکین – که می‌توان از داروخانه‌های محلی تهیه کرد – را برش زده و به دونیمه هلالی شکل تقسیم کرده و دو طرف پینه پا قرار دهید. برای پیشگیری از برخورد میخچه‌ها با کفش، اطراف میخچه پا را با چسب‌های دونات شکل که می‌توان از داروخانه‌ها تهیه کرد بپوشانید.

کفش مناسب

از کفش مناسب که دقیقاً اندازه پای شما است استفاده کنید. یکی از شایع‌ترین دلایل ایجاد میخچه پا این است که سایز و شکل کفش با پای بیمار سازگار نیست. برای خرید کفش، آخر روز که ممکن است پای شما کمی ورم داشته باشد به کفش‌فروشی مراجعه کنید. به علاوه از فروشنده بخواهید به شما در انتخاب کفش مناسب کمک کند. کفش‌های خود را به طور مرتب تعمیر کرده یا آنها را تعویض کنید. از کفش‌هایی استفاده کنید که کفی آنها از اعمال ضربه به پای شما روی سطوح سفت محافظت می‌کند و از پوشش‌هایی استفاده کنید از پای شما در برابر باکتری‌ها مراقبت می‌کند.

انجام عمل جراحی

اگر متخصص درمان و حفاظت پاها یا متخصص ارتوپدی (متخصص استخوان و مفصل) بر این عقیده است که میخچه یا پینه پای شما به دلیل ساختار نامناسب پا یا چرخش ران ایجاد شده است ممکن است انجام عمل جراحی را برای اصلاح ساختار پای شما و درمان مشکل توصیه کند.

پیشگیری


با پیروی از دستورالعمل‌های زیر می‌توانید از خشک شدن و سفت شدن پوست خود پیشگیری کنید:

  •  از کفش‌های نوک تیز و پاشنه بلند استفاده نکنید. زنانی که از این نوع کفش‌های استفاده می‌کنند یا افرادی که این نوع کفش‌ها را در هنگام کار می‌پوشند می‌توانند فشار وارده بر پای خود را با استفاده از کفش‌های با تخت صاف در هنگام پیاده‌روی به سمت محل کار خود کاهش دهند و سپس در محل کار کفش‌های خود را عوض کنند. تا آنجا که امکان دارد کمتر از کفش‌های پاشنه بلند استفاده کنید.
  •  افراد همچنین می‌توانند با استفاده از باندهای تنفسی در محل میخچه‌ها و پینه‌ها روی انگشتان و کناره آنها از پای خود محافظت کنند.
  •  ناخن‌های انگشتان پای خود را کوتاه نگه دارید. ناخن‌های بسیار بلند باعث ایجاد فشار بر انگشتان پا توسط کفش می‌شوند و در نتیجه میخچه و پینه روی انگشتان شکل می‌گیرد. برای رفع این فشار می‌توانید ناخن‌های انگشتان پای خود را کوتاه نگه دارید.
  •  پس از شستن پاها آنها را خشک کنید و از کرم‌های مرطوب‌کننده پا (نه از لوسیون‌های بدن) استفاده کنید.
  •  درد پای خود را نادیده نگیرید. پزشکان قادر به تشخیص علل زمینه‌ای ایجادکننده درد پای شما هستند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره و تماس