تاریخ ۲۴ آبان ۱۴۰۲

انگشت چنگالی در اثر ضعف و عدم تعادل عضلات پا ایجاد می‌شوند. هنگامی که فرد دارای انگشت چنگالی است، به نظر می‌رسد که انگشتان رو به پایین، رو به کف پا و در حال چنگ زدن هستند و به همین دلیل است که این نام به آن داده شده است.

انحنای زیر انگشتان باعث درد شدید در قسمت بالا و زیر انگشتان که با کفش در تماس است، می‌شود.

برای جلوگیری از تماس بالای انگشتان با کفش، از کفش‌های جلو باز استفاده کنید. اگر فکر می‌کنید ممکن است به انگشت چنگالی یا دیگر مشکلات پا، مانند انگشتان چکشی، دچار شوید، برای معاینه به پزشک مراجعه کنید.

انگشت چنگالی و چکشی زمانی ایجاد می‌شود که تاندون‌های مسئول حرکت انگشتان بسیار محکم بوده یا تعادل خود را از دست داده باشد. انگشتی که چنگالی یا چکشی شده، به انگشت دیگر و قسمت داخلی کفش کشیده شده و باعث ایجاد درد و فشار می‌شود. اگر انگشت چنگالی زود تشخیص داده شود، درمان راحت‌تر خواهد بود. بنابراین اگر فکر می‌کنید در معرض ابتلا به انگشت چنگالی هستید، با متخصصین ما تماس بگیرید تا بیماری شما را تشخیص داده و درمان کنند. متخصصان پا در کلینیک پا دکتر فرخانی می‌توانند در کاهش درد و فشار ناشی از انگشت چنگالی به شما کمک کنند. پزشکان از اسپلینت یا نوارهایی برای راست نگه داشتن انگشتان پا و کاهش فشار وارده به پا استفاده می‌کنند. متخصصان ما انجام برخی حرکات ورزشی یا کششی را نیز به بیمار توصیه می‌کنند تا عضلات و تاندون‌های پا نرم‌تر شوند.

جهت دریافت نوبت مشاوره و یا رزرو وقت تشخیص و درمان انگشت چنگالی با ما تماس بگیرید.

علل بیماری


معمولا عدم تعادل عضلات پا باعث ایجاد انگشت چنگالی و چکشی می‌شود. عضلات پا در اثر موارد زیر تعادل خود را از دست می‌دهند:

 • دیابت: مشکل پا در افراد مبتلا به دیابت بسیار رایج است. مخصوصا انگشت چنگالی رابطه مستقیمی با زخم‌های پا دارد. زخم‌های پا در بیماران دیابتی منجر به عوارضی همچون عفونت می‌شود.
 • فلج مغزی: فلج مغزی که نوعی اختلال مادرزادی است بر وضعیت عضلات تاثیر می‌گذارد. هنگامی که عضلات پا تحت تاثیر قرار گیرند، عضله و عصب آسیب دیده و انگشت چنگالی یا مشکلات دیگر به وجود می‌آید.
 • بیماری شارکو ماری توث: نوعی تحلیل عضلانی ارثی است که به نام شارکو پا نیز معروف است و باعث آسیب به عضلات و اعصاب و ایجاد مشکلات مختلف در پا، از جمله ایجاد انگشت چنگالی می‌شود.
 • روماتیسم یا ورم مفاصل و استخوان‌ها: رباط‌هایی که در اثر ورم مفاصل ضعیف شده‌اند باعث ایجاد مشکلاتی در پا، مانند انگشت چنگالی می‌شوند.
 • بیماری نخاعی: هر نوع مشکل نخاعی، مانند تومور، ممکن است روی اعصاب پا اثر گذاشته و منجر به ایجاد انگشت چنگالی شود.
 • فلج اطفال: نوعی بیماری ویروسی که دیگر در کشورهای پیشرفته وجود ندارد اما ممکن است در کشورهای در حال توسعه وجود داشته و مشکل ساز باشد. فلج اطفال یک بیماری کشنده است و می‌تواند به نخاع حمله کرده و باعث ایجاد اختلالاتی در پا شود.
 • سکته: سکته نیز باعث عدم تعادل در پا و منجر به ایجاد انگشت چنگالی می‌شود.

تفاوت انگشت چنگالی با چکشی


انگشت‌های چنگالی دارای خمیدگی در مفصل میانی و انتهایی هستند و از اختلال دورسی فلکشن در مفاصل متاتارسوفالانژیال رنج می‌برند. برخلاف آن، انگشت چکمه‌ای فقط در مفصل میانی خم می‌شود و از اختلال دورسی فلکشن در مفاصل متاتارسوفالانژیال رنج می‌برد. این وضعیت علاوه بر ایجاد فشار و درد، باعث خمیدگی غیرطبیعی و شکل چنگالی یا چکمه‌ای در انگشتان می‌شود. همچنین، در افرادی که انگشت چنگالی دارند، دیده می‌شود که پاها نیز بسیار قوس دار است و در بعضی موارد علائم عصبی دیگری نیز در پاها مشاهده می‌شود.

عوارض


انگشت چنگالی در واقع خطرناک نیست، اما ممکن است عوارضی مانند میخچه و پینه ایجاد کند. این حالت باعث می شود پا در یک وضعیت قرار گیرد که فشاری از کفش به سایر قسمت های پا وارد شود. این فشار باعث ایجاد میخچه و پینه می شود، به خصوص در سینه پا یا برآمدگی روی انگشتان. همچنین ممکن است میخچه در قسمت انتهایی و بین انگشتان نیز ظاهر شود. درمان انگشت چنگالی می تواند به جلوگیری از ایجاد میخچه یا بهبود آن کمک کند.

  درمان انگشت چنگالی پا


درمان، به شدت بیماری بستگی دارد. اکثر مشکلات انگشت پا بدون جراحی درمان می‌شوند. روش‌های مختلفی برای درمان وجود دارد که عبارتند از:

 • استفاده از پدهایی در محل: پدها و تجهیزات پزشکی فراوانی برای کاهش مشکل پا و قرارگیری در زیر قسمت‌های برجسته انگشتان وجود دارند.
 • استفاده از کفش‌های جلو پهن: در مراحل اولیه، تغییر کفش‌ها و استفاده از کفش‌های جلو پهن باعث بهبود وضعیت و برگشت انگشتان به حالت طبیعی می‌شود. کفش‌های جلو پهن برای اصلاح انگشتان مفید بوده و علائم بیماری را کاهش می‌دهند.
 • یک وسیله ارتوپدی نرم از پیش ساخته که بتواند نقش بالشتکی را برای انگشتان بازی کند نیز بسیار مفید است، مخصوصا اگر خمیدگی در نوک انگشتان باشد.
 • برداشت میخچه‌ها و پینه‌های دردناک: اگر میخچه‌ها و پینه‌ها بزرگ شدند، باید برداشته شوند.
 • انجام تمرینات حرکتی عضلات: این تمرینات برای جلوگیری از پیشرفت حالت چنگالی انگشتان مفید هستند. حرکاتی مانند تلاش برای بالا آوردن بافت‌ها به همراه انگشتان باعث انعطاف پذیری انگشتان می‌شوند.

جراحی

اگر روش‌های دیگر برای درمان انگشت چنگالی موثر نبودند، می‌توان با انجام جراحی انگشتان را به حالت طبیعی برگرداند. اصلی‌ترین روشی که برای جراحی استفاده می‌شود به نام آرتروپلاستی معروف است. در آرتروپلاستی، مفصل ترمیم یا تعویض می‌شود.

جراحی انگشتان چکشی یا چنگالی شامل موارد زیر است:

 • کشیدگی یا تغییر مسیر تاندون
 • کوتاه کردن استخوان‌های بند انگشت
 • ورود موقت یک پایه استیل برای مستقیم نگه داشتن انگشت تا زمانی که بهبودی حاصل شود.

معمولا بیمار پس از جراحی باید از کفش طبی مخصوص استفاده کند. کفش‌های طبی مخصوص این بیماران دارای کف چوبی و سفتی است که با ممانعت از خمیدگی انگشتان، از انگشتان محافظت می‌کند. پس از اینکه انگشتان شروع به بهبودی کرد، پایه‌ها در آورده می‌شوند (حدود 2 تا 4 هفته بعد از عمل).

بیمار پس از عمل به مدت یک هفته باید از بانداژ یا پوشش مخصوصی بر روی پاها استفاده کند. معمولا بخیه‌ها بعد از 10 تا 14 روز کشیده ‌می‌شوند. با این حال، اگر جراح از نخ‌ بخیه که جذب می‌شوند استفاده کند، نیازی به کشیدن بخیه‌ها نیست.

پیشگیری


در بعضی موارد، استفاده از کفش نامناسب می‌تواند باعث ایجاد انگشت چنگالی شود. بهتر است از کفش‌هایی با استفاده کنید که انگشتان را جمع نکنند و پاشنه کوتاهی داشته باشند. اگر انگشت چنگالی به علت عوامل دیگری ایجاد شده باشد، با درمان عامل مورد نظر می‌توان از ایجاد انگشت چنگالی جلوگیری کرد.

افراد مبتلا به دیابت باید به طور منظم برای معاینه پاها به یک متخصص مجرب مراجعه کنند. اگر در پا میخچه یا پینه‌ای هست که احتمال پیشرفت آن باشد، باید درمان شود تا از ایجاد زخم‌های پا جلوگیری شود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره با دکتر مظاهری Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ