تاریخ ۲۴ آبان ۱۴۰۲

درد کف پا ممکن است به علل زیادی ایجاد شود. کف پا چگونگی نیروی وارده به بالا و پایین ساق پا مرتبط با فعالیت‌هایی مانند راه رفتن را کنترل می‌کند. اگر در کف پا و یا بافت‌های نرم اطراف آن مشکل وجود داشته باشد درد کف پا ممکن است در هر نقطه‌ای از پا گرفته تا زانو و کمر احساس شود. درد کف پا همچنین در هنگام ایستادن یا راه رفتن طولانی‌مدت شایع است که اغلب به علت ضعف و تنگی عضلات و تاندون‌های کف پا است.

وقتی درد کف پا در انجام فعالیت‌های روزمره زندگی تداخل ایجاد می‌کند یا اگر نمی‌توانید فعالیت‌های موردنظر خود را بدون درد کف پا انجام دهید می‌توانید برای درمان به کلینیک پا دکتر فرخانی مراجعه کنید. تغییر شکل ناحیه کف پا، حساسیت به لمس و احساس دردی که باعث شود راه رفتن فرد متفاوت باشد از سایر علائمی است که نیاز به پیگیری دارند. وقتی اولین بار احساس ناراحتی یا درد در ناحیه شروع می‌شود، با استراحت، سرد کردن، فشرده‌سازی و بالا بردن پا می‌توانید خود را درمان کنید. داروهای بدون نسخه نیز ممکن است برای کاهش ناراحتی و درد کف پا استفاده شوند. اگر درد کف پا بیش از چند روز باقی بماند، بهتر است برای درمان به متخصصین ما در کلینیک پا دکتر فرخانی مراجعه کنید تا دچار درد شدیدتر نشوید. پزشکان برای تسکین و کاهش درد کف پا دارو، محافظ کف پا و کفش‌های طبی را تجویز خواهند کرد. جهت دریافت مشاوره و یا رزرو نوبت با ما تماس بگیرید.

علل درد کف پا


وقتی بر روی پاهایمان می‌ایستیم، قوس‌های کف پا اولین ساختارهای بدن هستند که فشار وارد به بدن را جذب می‌کنند. وقتی اتفاقی برای این ساختارها بیفتد نتیجه‌اش احتمالاً درد کف پا و آسیب است. علل بسیاری برای درد کف پا وجود دارد. ضربه مستقیم، کشش رباط‌ها، دررفتگی عضلات، هم ترازی بیومکانیکی ضعیف، شکستگی‌های ناشی از فشار، استفاده بیش‌ از حد از پا، آرتریت التهابی یا تنگی و انسداد مفصل پا می‌تواند موجب درد کف پا شوند. آسیب به فاشیا پلانتار یک علت شایع درد کف پا است. فاشیا پلانتار بافت هم‌بند ضخیمی است که از قوس کف پا پشتیبانی می‌کند.

تشخیص


تشخیص دقیق علت درد پا برای انتخاب بهترین گزینه‌های درمان جهت رفع درد کف پا، مچ پا یا انگشتان پا ضروری است. اگر تشخیص دقیق نباشد، به جای اینکه هدف خاصی برای رفع مشکل در نظر گرفته شود، درمانی کلی انجام می‌شود و اگرچه ممکن است درد کف پا برای مدت کوتاهی رفع شود، اما احتمالاً دوباره عود خواهد کرد. پزشک برای تعیین نحوه آسیب، سابقه مختصری از بیمار می‌گیرد. در صورت لزوم، معاینه کامل فیزیکی نیز برای ارزیابی سایر آسیب‌ها انجام می‌شود. بررسی کفش استفاده‌شده توسط بیمار نیز ممکن است اطلاعات مناسبی به پزشک ارائه دهد. هر دو پا به صورت فیزیکی و بصری توسط پزشک بررسی می‌شوند. پا و کف پا با احتمالاً تحت فشار قرار می‌گیرند تا هرگونه تغییرات ظاهری، نقاط ملتهب و یا هرگونه تفاوت در استخوان پا و قوس بررسی و شناسایی شود. پزشک نحوه عملکرد عضلات پای بیمار را بررسی می‌کند. این آزمایش‌ها ممکن است شامل بررسی نگهداری یا حرکت پا و مچ پا در برابر مقاومت باشد. ممکن است از بیمار خواسته شود بایستد، راه برود یا حتی بدود. درد کف پا ناشی از حرکات ممکن است علت درد را مشخص کند. اعصاب پایه آزمایش خواهد شد تا اطمینان حاصل شود که هیچ آسیبی در آن‌ها وجود ندارد. اشعه ایکس، ام آر آی یا اسکن استخوان پا و کف پا برای تعیین هرگونه تغییرات احتمالی در استخوان گرفته می‌شود. در مواردی که تغییراتی در اسکن یا اشعه ایکس اولیه مشاهده شود، ممکن است اسکن یا اشعه ایکس مجدد گرفته شود.

درمان درد کف پا


دارو

دو نوع از داروهای بدون نسخه وجود دارند که ممکن است درد کف پا و تورم کف پا را کنترل کنند. استامینوفن (تیلنول) به درد کف پا کمک می‌کند و داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مثل آسپیرین، ایبوپروفن یا ناپروکسن نیز باعث کاهش درد کف پا می‌شوند و واکنش‌های التهابی را سرکوب می‌کنند. هنگام استفاده از این داروها باید احتیاط شود و دوز نباید از مقدار برچسب‌گذاری شده تجاوز کند. اگر سابقه زخم معده دارید، باید با پزشک مشورت کنید. کسانی که دارای بیماری‌های مزمن هستند یا داروهای دیگر مصرف می‌کنند باید با پزشک خود در مورد مناسب‌ترین نوع داروهای مسکن یا ضدالتهابی مشورت کنند.

کفی و کفش طبی

سعی کنید از کفش‌هایی با پاشنه معقول و مناسب، رویه چرمی نرم، و کفی ضربه‌گیر و قابل جابجایی استفاده کنید. هنگامی‌که درد کف پا مربوط به صافی کف پا باشد استفاده از کفش و کفی طبی طراحی‌شده با پاشنه و کفی پشتیبانی مناسب قوس کف پا برای درمان درد کف پا توصیه می‌شود. اطمینان حاصل کنید که کفی پشتیبانی قوس کف پا خیلی شکننده نیست. اگر بیمار به راحتی بتواند آن را خم کند به این معنی است که آن بیش‌ازحد انعطاف‌پذیر است که مناسب نیست. کفی و کفش طبی مناسب از قوس کف پا پشتیبانی می‌کند و سبب راحتی پا می‌شود. بیمار می‌تواند کفی و کفش طبی را از داروخانه یا فروشگاه کفش ورزشی خریداری کند یا می‌تواند سفارش دهد. سعی کنید پا راحت باشد. بیمار می‌تواند این کار را با پوشیدن کفش‌های ورزشی، حتی در محل کار، برای مدتی انجام دهد. پدهای پاشنه نیز می‌توانند مورد استفاده قرار گیرد اما محافظ طبی پاشنه معمولاً سودمندتر است. پدها و محافظ‌ها باید در هر دو کفش استفاده شوند. کفش جدید بخرید یا کفی‌ کفش فعلی را تعویض کنید. کفی کفش ورزشی با گذشت زمان و استفاده دائمی خاصیت کششی را از دست می‌دهد. پیشنهاد خوب این است که اگر زیاد از کفش‌ها استفاده می‌کنیم آن‌ها را هر شش ماه تعویض کنیم. استفاده از کفی‌های نو می‌تواند فشار به پا را کاهش و حمایت از پا را افزایش دهد.

تمرینات 

بیمار ممکن است تمریناتی را برای افزایش قدرت و ثبات منطقه آسیب‌دیده و برای اصلاح عضلات غیر متعادل انجام دهد. تمرین برای افزایش انعطاف‌پذیری، طول عضله را حفظ یا بهبود می‌بخشد. انعطاف‌پذیری کمک می‌کند تا عضله قوی‌تر ایجاد کنید که احتمال آسیب‌دیدگی‌اش کمتر است. حفظ سطح آمادگی بدن از طریق انجام تمرینات اصلاحی ممکن است تجویز شود. فعالیت‌هایی که باعث درد کف پا می‌شوند را با فعالیت‌های دیگر جایگزین کنید؛ به‌عنوان مثال، دویدن باعث می‌شود فشار چندگانه به بدن وارد شود، اما دوچرخه‌سواری، استفاده از دستگاه‌های ورزشی و شنا علاوه بر حذف فشار به بدن، باعث حفظ و بهبود سطح آمادگی بدن بیمار می‌شود.

تزریق کورتیزون

کورتیزون یک ماده ضد التهاب قوی است. در افراد مبتلا به فاشیا پلانتار، تزریق کورتیزون به اطراف رباط فاشیا پلانتار می‌تواند در بعضی موارد منجر به کاهش درد کف پا شود. در موارد شدید، تزریق کورتیزون ممکن است به عنوان جایگزینی برای جراحی استفاده شود، البته در صورتی که روش‌های کمتر تهاجمی نتوانسته باشند. اگر بدن بیمار به خوبی به کورتیزون پاسخ دهد، ممکن است بیمار در چند روز اول تسکین یابد و این تسکین تا چند هفته ادامه داشته باشد. برخی از بیماران ممکن است نیاز به چندین تزریق داشته باشند تا درد کف پا کاهش یابد یا ممکن است نیاز به تزریق مداوم برای کنترل درد فاشیا پلانتار و درد کف پا وجود داشته باشد.

درمان خانگی


استراحت با جلوگیری از ایجاد هرگونه فشار بیشتر به منطقه آسیب اجازه می‌دهد بافت‌ها خود را درمان کنند. فشرده‌سازی و بالا بردن پا باعث جلوگیری از تورم بافت‌های آسیب‌دیده می‌شود. یخ نیز باید بیش از 20 دقیقه اعمال شود که بهتر است برای جلوگیری از تماس مستقیم یخ با پوست در کیسه پلاستیکی قرار داده شود یا در حوله پیچیده شود.

پیشگیری


با استفاده از کفش‌های طبی مناسب و دارای پشتیبانی مناسب قوس کف پا می‌توان از درد کف پا جلوگیری کرد. کشش پاها و کف پا قبل از فعالیت نیز به جلوگیری از این آسیب کمک می‌کند. فرد ممکن است نیاز به کفی طبی داشته باشد که بعضی افراد فقط در طول فعالیت‌های ورزشی نیاز به استفاده از آن دارند و دیگران همیشه باید از آن استفاده کنند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره با دکتر مظاهری Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ