جوراب آنتی آمبولی، ضد آمبولی (آنتی ترومبوز): ویژگی ها و خواص درمانی

جوراب ضد ترومبوز یا ضد آمبولی جوراب هایی از الیاف خاص و محکم هستند که مانع لخته شدن خون در ساق پا و یا ران پا می شوند و از ترومبوز جلوگیری می کنند.

جوراب های آنتی آمبولی با هدف پیشگیری و کاهش ریسک ایجاد ترومبوز های وریدی DVT ناشی از عوارض اعمال جراحی بیماران بستری طولانی Bed Rest و کمک به ایجاد شرایط ایمن برای حفظ سلامتی مادر و جنین در دوران بارداری طراحی و تولید شده اند. در ادامه با این جوراب ها بیشتر آشنا خواهیم شد.

ویژگی ها


جوراب های باخاصیت ضدآمبولی که باطول های مختلف نظیر جوراب با طول زانو(AD)،با طول ران(AG) وجوراب با طول ران به همراه نوع کمربندی تولید می شوند ودرمقیاس های متنوعی وجود دارند همچنین درهرکدام ازاندازه و سایزبندی های مختلف این جوراب ها در ناحیه پاشنه ،رنگ های مختلفی اختصاص داده شده است تا به راحتی بتوان آن ها را از هم تشخیص داد. دراین جوراب های واردی سوراخ هایی در قسمت جلویی کف پاهستند که سبب می شوند تاجریان خون زیر انگشتان پا را کنترل شوند .جوراب های ضد آمبولی در مقیاس ران ،دارای باند هایی در انتها فوقانی جوراب هستند که از جنس سیلیکونی اند که سبب می شوند جوراب بر روی پوست نلغزد ودر عین حال فشارلازم را حفظ کند.

در طی ساخت جوراب های ضد آمبولی با طول ران(AG) به همراه نوع کمربندی ،از کمربندهای لاستیک ،قابل تنظیم باتوجه به کمرشما ویک نوار لاستیکی که با ساق شما اصطحکاک ندارد واز خاصیت انعطاف پذیری ونرمی برخوردار است استفاده می شود .

باتوجه به اینکه تمام موادخام مورد استفاده دراین محصول دارای گواهینامه ی استاندارد است،تاثیرات آلرژیک این محصول بر روی پوست به حداقل رسیده است .جوراب های ضدآمبولی varimed به نحوی طراحی شده اند که در ناحیه مچ پا حداکثرفشردگی وهرچه به سمت ران می رود ازفشار آن کاسته می شود.

خواص درمانی


جوراب ضدآمبولی استاندارد مقدار فشار کنترل شده ای را بر پا وارد می کند، بیشترین فشار وارده در مچ پاست که به تدریج در بالای آن کاهش می یابد. (به آرامی پاها را تحت فشار قرار می دهد تا جریان خون را به سمت بالا ببرد)؛ این جوراب جریان خون را بهبود می بخشد، درد ساق پا را کاهش می دهد، و کمک می کند تا از تورم و به میزان کمتری، لخته شدن خون جلوگیری شود.

پوشیدن جوراب ضد آمبولی در موارد زیر موثر است:
• درد و احساس سنگینی در پاها
• تورم در پاها
• جلوگیری از لخته شدن خون، به خصوص پس از جراحی یا جراحت که شما کمتر فعال هستید.
جوراب ضد آمبولی باید به طور محکم روی پاهایتان قرار گیرد. باید بیشترین فشار را در اطراف مچ پا و فشار کمتری در قسمت بالایی پا حس کنید.
مهم ترین نکته در مورد جوراب ضدآمبولی این است که به طور مداوم پوشیده و به طور منظم تعویض شود. با گذشت زمان، هر جوراب ضدآمبولی قابلیت کشسان و اثر بخشی خود را از دست می دهد. جوراب ضدآمبولی حدودا ۴-۶ ماه دوام دارد؛ البته در صورتی که به خوبی نگهداری شود. تجویز جوراب برای درمان آمبولی حدودا برای یک سال خوب است. ممکن است نیاز باشد تا هر سال مجددا اندازه جوراب ضدآمبولی از شما گرفته شود.

نکات مهم در نحوه استفاده از جوراب


  • جوراب را صبح قبل از برخواستن پوشیده و سپس از جا بلند گردید.
  • هنگام پوشیدن جوراب، پاها را خم نکنید، زیرا تاثیر فشاری جوراب را بسیار کاهش می دهد.
  • قبل از پوشیدن جوراب از کرم یا پماد استفاده نکنید، زیرا این مواد می تواند به دوام جوراب آسیب برساند.توجه فرمایید جوراب ها را باید هر 6 ماه یکبار تعویض نمایید تا بهترین اثر درمانی را برای بیمار داشته باشد.
  • برای نتیجه و تاثیر بهتر جوراب حتما به اندازه گیری توجه نمایید.

مدت زمان استفاده از جوراب ضد آمبولی


اگر پزشک شما توصیه خاصی در خصوص نحوه و میزان استفاده از جوراب ضد آمبولی دارد ، حتماً از دستور پزشک تبعیت کنید در غیر این صورت به طور عمومی این جورا ب ها به نحوی طراحی شده است که در صورت انتخاب فشار متناسب با شرایط فرد، می توان از ابتدای روز هنگام برخواستن از رتخواب آن را پوشید و در پایان روز هنگام رفتن به رختخواب آن را از پا بیرون آورد.

پوشیدن جوراب ضد آمبولی در تمام طول روز ، با تسهیل و کمک به گردش خون به پاهای شما قدرت و انرژی مضاعف می بخشد و باعث ایجاد حال عمومی بهتر در فرد خواهد شد ولی باید به این نکته توجه کرد که می بایست به پاها زمان استراحت نیز داد بنابراین استفاده از جوراب ضد آمبولی در حین استراحت و خواب شبانه اصلاً توصیه نمی شود و لازم نیست شما جوراب را به طور دائم به پا داشته باشید.

البته در این حین استثنائاتی نیز وجود دارد، به عنوان مثال اگر به شما توصیه شده در حین سفرهای هوایی طولانی مدت از جوراب ضد آمبولی استفاده کنید بسیار مفید است که در تمام طول پرواز و حتی در هنگام خواب در حین سفر هوایی جوراب را بطور دائم به پا داشته باشید و حتی تا چند ساعت پس از اتمام پرواز نیز آن را به پا نگه دارید.

همچنین برای شیفت های کاری طولانی مدت چندین ساعته و بدون استراحت شبانه نیز ، می توان این استثناء را قائل شد زیرا اصولاً به پا داشتن طولانی مدت این نوع جوراب مشکلی را برای فرد ایجاد نمی کند ولی باید به خاطر داشته باشیم هرازچند گاهی می بایست به پا ها زمان استراحت داده شود.