تاریخ ۲۴ آبان ۱۴۰۲

جوراب ضد ترومبوز یا ضد آمبولی جوراب هایی از الیاف خاص و محکم هستند که مانع لخته شدن خون در ساق پا و یا ران پا می شوند و از ترومبوز جلوگیری می کنند.

جوراب های آنتی آمبولی با هدف پیشگیری و کاهش ریسک ایجاد ترومبوز های وریدی DVT ناشی از عوارض اعمال جراحی بیماران بستری طولانی Bed Rest و کمک به ایجاد شرایط ایمن برای حفظ سلامتی مادر و جنین در دوران بارداری طراحی و تولید شده اند. در ادامه با این جوراب ها بیشتر آشنا خواهیم شد.

ویژگی ها


جوراب های ضدآمبولی با طول های مختلف مانند جوراب با طول زانو (AD)، با طول ران (AG) و جوراب با طول ران به همراه نوع کمربندی تولید می شوند. این جوراب ها در مقیاس های متنوعی وجود دارند و در هر کدام از اندازه و سایزبندی های مختلف، رنگ های متفاوتی در ناحیه پاشنه آن ها استفاده می شود تا به راحتی بتوان آن ها را از هم تشخیص داد. در جوراب های واردی، سوراخ هایی در قسمت جلویی کف پا وجود دارد که به تجریان خون زیر انگشتان پا کنترل می دهد. جوراب های ضدآمبولی در مقیاس ران، دارای باند هایی در انتها فوقانی جوراب هستند که از جنس سیلیکونی ساخته شده اند. این باندها باعث می شوند جوراب بر روی پوست نلغزد و در عین حال فشار لازم را حفظ کند.

در طی ساخت جوراب های ضد آمبولی با طول ران(AG) به همراه نوع کمربندی ،از کمربندهای لاستیک ،قابل تنظیم باتوجه به کمرشما ویک نوار لاستیکی که با ساق شما اصطحکاک ندارد واز خاصیت انعطاف پذیری ونرمی برخوردار است استفاده می شود .

باتوجه به اینکه تمام موادخام مورد استفاده دراین محصول دارای گواهینامه ی استاندارد است،تاثیرات آلرژیک این محصول بر روی پوست به حداقل رسیده است .جوراب های ضدآمبولی varimed به نحوی طراحی شده اند که در ناحیه مچ پا حداکثرفشردگی وهرچه به سمت ران می رود ازفشار آن کاسته می شود.

خواص درمانی


جوراب ضدآمبولی استاندارد، با مقدار فشار کنترل شده، بر روی پا قرار می‌گیرد و بیشترین فشار در مچ پا اعمال می‌شود که به تدریج در بالای آن کاهش می‌یابد. این جوراب با آرامی فشاری را بر روی پاها ایجاد می‌کند تا جریان خون را به سمت بالا افزایش دهد. این جوراب بهبود جریان خون را فراهم می‌کند، درد ساق پا را کاهش می‌دهد و به کاهش تورم و جلوگیری از لخته شدن خون کمک می‌کند.

پوشیدن جوراب ضد آمبولی در موارد زیر موثر است:
• درد و احساس سنگینی در پاها
• تورم در پاها
• جلوگیری از لخته شدن خون، به خصوص پس از جراحی یا جراحت که شما کمتر فعال هستید.
جوراب ضد آمبولی باید به طور محکم روی پاهایتان قرار گیرد. باید بیشترین فشار را در اطراف مچ پا و فشار کمتری در قسمت بالایی پا حس کنید.
مهم ترین نکته در مورد جوراب ضدآمبولی این است که به طور مداوم پوشیده و به طور منظم تعویض شود. با گذشت زمان، هر جوراب ضدآمبولی قابلیت کشسان و اثر بخشی خود را از دست می دهد. جوراب ضدآمبولی حدودا ۴-۶ ماه دوام دارد؛ البته در صورتی که به خوبی نگهداری شود. تجویز جوراب برای درمان آمبولی حدودا برای یک سال خوب است. ممکن است نیاز باشد تا هر سال مجددا اندازه جوراب ضدآمبولی از شما گرفته شود.

نکات مهم در نحوه استفاده از جوراب


  • جوراب را صبح قبل از برخواستن پوشیده و سپس از جا بلند گردید.
  • هنگام پوشیدن جوراب، پاها را خم نکنید، زیرا تاثیر فشاری جوراب را بسیار کاهش می دهد.
  • قبل از پوشیدن جوراب از کرم یا پماد استفاده نکنید، زیرا این مواد می تواند به دوام جوراب آسیب برساند.توجه فرمایید جوراب ها را باید هر 6 ماه یکبار تعویض نمایید تا بهترین اثر درمانی را برای بیمار داشته باشد.
  • برای نتیجه و تاثیر بهتر جوراب حتما به اندازه گیری توجه نمایید.

مدت زمان استفاده از جوراب ضد آمبولی


اگر پزشک شما توصیه خاصی در خصوص نحوه و میزان استفاده از جوراب ضد آمبولی دارد ، حتماً از دستور پزشک تبعیت کنید در غیر این صورت به طور عمومی این جورا ب ها به نحوی طراحی شده است که در صورت انتخاب فشار متناسب با شرایط فرد، می توان از ابتدای روز هنگام برخواستن از رتخواب آن را پوشید و در پایان روز هنگام رفتن به رختخواب آن را از پا بیرون آورد.

پوشیدن جوراب ضد آمبولی در تمام طول روز ، با تسهیل و کمک به گردش خون به پاهای شما قدرت و انرژی مضاعف می بخشد و باعث ایجاد حال عمومی بهتر در فرد خواهد شد ولی باید به این نکته توجه کرد که می بایست به پاها زمان استراحت نیز داد بنابراین استفاده از جوراب ضد آمبولی در حین استراحت و خواب شبانه اصلاً توصیه نمی شود و لازم نیست شما جوراب را به طور دائم به پا داشته باشید.

البته در این حین استثناء‌هایی نیز وجود دارد. به عنوان مثال، در صورت توصیه برای استفاده از جوراب ضدآمبولی در سفرهای هوایی طولانی، بسیار مفید است که در طول کل پرواز و حتی در حالت خواب در طول سفر هوایی، جوراب را به طور مداوم بر روی پاها قرار دهید و حتی تا چند ساعت پس از پایان پرواز آن را بر روی پاها نگه دارید.

همچنین، برای شیفت‌های کاری طولانی مدت و بدون استراحت شبانه، نیز می‌توان این استثناء را در نظر گرفت. اصولاً، به مدت طولانی داشتن این نوع جوراب برای فرد مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما باید به خاطر داشت که گاهی اوقات نیاز است به پاها استراحت داده شود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره با دکتر مظاهری Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ